Madrid
Written by joakim on 2007, 05, 16 – 01:21:03Juan Carlos kåk
Storstadspulsen i Madrid är tung. Efter en relativt sen middag igår, kom jag i säng strax efter tolv och sov gott fram till halv nio. Hotellet är ett lite flottare spanskt hotell mitt i smeten. Flott på spanskt vis – dvs rätt tråkigt och slitet.
Madrid är däremot superfräscht. Otroligt många vackra hus som i alla fall när man tittar på fasaden ser ut att vara i mycket gott skick. Har hunnit äta ett par omgångar tapas och imorgon bitti skall jag ta en löpning längs Grand Via.
Det känns lite speciellt att vara tillbaka i Spanien. Lite hemma nästan. Och jag upptäcker hur mycket jag saknat livet utomhus. Jättemycket. Såg förresten en Segway-grupp glida förbi ett torg och skall nog boka in mig på en tur på fredag.
Posted in | No Comments »
