Direkt från Asien

Written by joakim on 2007, 06, 27 – 10:05:23

Tjusig Thailändsk Tjur

Tjusig Thailändsk Tjur

För cirka tjugofyra timmar sedan gick jag längs Norra Vallgatan mot centralstationen i Malmö. Nu ligger jag på en gigantisk dubbelsäng vid floden Ping strax söder om Gyllene Triangeln i Sydostasien. Känns lite märkligt. Elle har plockat fram sina prylar (böcker, pennor, Gameboy) och pysslar som om vi fortfarande var hemma. Home is where the heart is I guess. Trådlösa uppkopplingen funkade perfekt – redan vid första försöket. Hotell utan WiFi har inte koll.

Flygresan gick bra och det fanns gott om benutrymme på det jättelika planet (en Boeing 747-400) från Kastrup. Sov inte mycket men skrev en hel del under resans tio timmar. Blir lika häpen varje gång ett sånt jätteplan som vi flög med lyfter. Kan inte riktigt få in det i skallen att det finns motorer som klarar av att starta, flyga och landa med över 300 passagerare och tonvis med bagage, mat och bränsle. Och så kommer Airbus snart med ett ännu större flygfä, A380 som tar upp till 550 passagerare (och bagage, bränsle, mat etc.)

Här i Chiang Mai är det mulet, runt trettio grader varmt och fuktigt som det alltid är i den här delen av världen. Nu skall jag vila en dag och njuta av att vara tillbaka i Asien. Ikväll äter jag äkta thailändskt. Mmm.

[Slashdot] [Digg] [Reddit] [del.icio.us] [Facebook] [Technorati] [Google] [StumbleUpon]

Posted in | 1 Comment »

One Comment to “Direkt från Asien”

  1. ann-sofi Says:

    Jag ser fram emot att läsa dina blogginlägg från Chiang Mai. Norra Thailand, så spännande. Och äkta thailändsk mat… mmm….här ska vi äta fisksoppa med aioli.

Leave a Comment

Fotobocker / Photo Books

Klicka på en bok för att se en lågupplöst version som PDF. Click on a book to view a low resolution PDF version.